Araç hasar kaydı sorgulama (2022)

Araç hasar kaydı sorgulama işlemi ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde sıkça yapılan işlemdir. Sıfır araç alacak olan kimseleri ...

Araç hasar kaydı sorgulama işlemi ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde sıkça yapılan işlemdir. Sıfır araç alacak olan kimseleri bu hal çok ilgilendirmese de bu işlem ikinci el araç alımları için önemli bulunan bir yer tutar. Araç hasar kaydı sorgulama prosedürünüz ile alacağınız veyahut satacağınız araçlarda hasar kayıtlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu biçimde arabayı alıp almayacağınıza daha doğru karar verebilirsiniz. İkinci el araç alımlarında şahsın araç hakkında en güvenilir bilgilere ulaşacağı hizmetin adı hasar kaydını sorgulamadır. Hasar sorgulama işlemleri hasebiyle trafik kazası yaşanıldığı hallerde veyahut yeni araç alınması hallerinde fayda sağlar.

Kaza sorgulama işlemleri de bu kapsama girmektedir. Eğer aracınız daha önceleri bir kazaya karıştıysa veyahut yaptığınız kazanın ayrıntılarını görmek ister iseniz kaza sorgulama işlemleri üstünden bu bilgileri elde edebilmeniz mümkündür.

İnternet ile kolaycahasar kaydı sorgulama ve plakadan araç sorgulama işlemlerini yapabilmek mümkündür. Plakadan araç sahibi sorgulama işlemikişisel bilgileri içerdiğinden ötürü web aracılığıyla yapılamamaktadır.

Araç Hasar Beyanı Nedir?

Araç Hasar beyanı hasar sonucu zarara uğrayan kimselerin zararın karşılanması için başvuruda bulunması demektir. Araç bedel kaybına uğradığı zaman kasko şirketiniz bu hasarı karşılama ihtimali vardır. Kasko şirketinize dava açarak taşıtınızın bedel kaybını alabilirsiniz. Kasko şirketi karşılamıyor ise karşı tarafa (kazaya sebebiyet veren kişiye) değer kaybı davası açılabilir. Bu hakBorçlar Kanunu’nun 122. Maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre karşı taraf kazada bir kusuru bulunmadığını ispat etmekle yükümlüdür. Eğer bu hali ispat edemiyorsa araçta meydana gelen değer kaybını ödemekle yükümlüdür. Aracın bedel kaybının ne kadar olduğunuekspertsiz raporu ile tespit edilmektedir. Bu davanın açılması için belirlenmiş olan zamanaşımı zamanı ise iki sene olarak belirlenmiştir.

Araç Hasar Beyanı Örneği

TÜRKİYE MOTORLU TAŞIT BÜROSU’NA

Aşağı kısımda bilgileri yer bulan trafik kazası sonunda uğramış olduğum zararın tazmin edilmesi için gereğinin yapılmasını rica ederim. ……./….…/………..

ZARARA UĞRAYAN ARACIN Ruhsat Sahibinin Adı Soyadı ya da ticaret ünvanı : Ruhsat Sahibinin İmzası : KAZAYA İLİŞKİN BİLGİLER Kaza Tarihi Ve Yeri : …………………………………………………………

Kazaya Neden Olan Araç Plakası : …………………………………………………………

TALEPTE BULUNANA İLİŞKİN BİLGİLER Adı Soyadı / Ticaret Unvanı : ……………………………………………

(Video) 5664 Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nedir ? Nasıl Yapılır ? - ArabaNakit.com

TC Kimlik Numarası / Vergi Dairesi ve Numarası: …………………………………………

Elektronik Posta : …………………………………………………

Telefon / Ev : ……………………. İş : ……………………Cep :…………………

Adres : …………………………………………………………………………………

Talep Edilen Zararın Niteliği :…………………………………………….

( ) Araç hasarı ( ) Bedeni Zarar (Yaralanma, Sakatlanma, Ölüm) ( ) Bina Hasarı ( ) Diğer ZARARA UĞRAYAN ARAÇ İLE İLGİLİ BİLGİLER Araç Plakası : ………………………………………………………………………………..

Ruhsat Sahibinin Adı Soyadı / Ticaret Unvanı : ……………………………………………..

Ruhsat Sahibinin TC Kimlik No / Vergi Dairesi ve No : ……………………………………

Aracın Bulunmuş olduğu Adres : …………………………………………………………………..

Servis Adı : ……………………………………………………………………………………

Servis Telefon / İş : ……………………………………………. Cep : Servis E-mail : ……………………………………………………. Faks : Servisin Bulunmuş olduğu İl / İlçe : ……………………………………………….

(Video) HASAR KAYDI SORGULAMA BUNU İZLEMEDEN SAKIN SORGULAMA YAPMAYIN ÖNEMLİ 5664

Tahmini Hasar Tutarı : …………………………………………………………………

Taşıtınızın Hasarlı Parçaları : …………………………………………………………………

EKLER ( ) Trafik Kazası Tespit Tutanağı ( ) Yeşil Kart Sigorta Sertifikası ( ) Zarar Gören Aracın Ruhsat Fotokopisi

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımlarında kimseler alacakları araçlarınkazaya karışıp karışmadığı, hasarı olup olmadığını öğrenmek isterler. Bu tür işlemleri de kimseler internet ortamında kolay bir biçimde yapabilsinler diye hizmetler sunulmuştur. Araç hasar kaydı sorgulama işlemi de bu hizmetler arasında yer alır. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi hasar kaydı bir tek trafik kazalarına karışan araçlar için geçerli bir hal değildir. Yani bazı hallerde sırf küçük halden ötürü hasar kaydı olduğundan dolayı ucuza satılan araçlar vardır. Alıcılar bu hali değerlendirebilirler. Kaza sorgulaması yaparak alacağınız aracın daha önceleri kazaya karışıp karışmadığını öğrenebilirsiniz.

Araç hasar kaydı sorgulama işleminizi iki sistem üstünden gerçekleştirebilirsiniz. İlk sistemde 3 değişik seçenek ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapabilme imkanına sahipsiniz. Bu üç seçenekler; plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama, plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama ve plaka ve sürücü T.C: kimlik no ile sorgulamadır. İkinci sistem E-Devlet sistemidir. Hasar sorgulama işlemlerinin çevrimiçi olarak yapılabilmesi sürücüler için büyük bir kolaylıktır.

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ücretsiz hasar kaydı sorgulama işlemiSigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üstünden yapılabilir. Plaka ile hasar sorgulama işlemlerinin ilk basamağında bir şifreye gerek olmamaktadır. Araç hasar kaydı sorgulama prosedürünüz için ilk olarakaşağıdayer alan link sayfasına tıklatınız. Açılan sekmede plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sigortalı T.C. kimlik numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.

Araç hasar kaydı sorgulama (1)

Plaka ve sigortalı vergikimlik no ile araç hasar kaydı sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sigortalı vergi kimlik numarasınıve güvenlik kodunu giriniz.Plaka ile hasar sorgulama işlemlerinin diğer basamağına geçiş yapmadan önce plakanızı doğru girdiğinizden emin olun.

Araç hasar kaydı sorgulama (2)

Plaka ve sürücü T.C. kimlik no ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sürücünün T.C. kimlik numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.

Araç hasar kaydı sorgulama (3)

(Video) 5664 Tramer Kaydı Hileleri (İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler)

Plaka ile hasar sorgulama işlemlerinin bu safhasında girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olunca “Ara” tuşuna basınız.

Araç hasar kaydı sorgulama (4)

Almak istediğiniz aracın hasar kaydını sorgulama işlemini tamamlamış bulunmaktasınız.

Şifresiz Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell, AVEA yahut Vodafone GSM operatörlerinden hangisini kullanmakta olduğunuz farketmeksizin 5664’e kısa mesaj atarak hasar kaydınızı sorgulayabilirsiniz.

5664 sorgulama hizmeti ücretli bir hizmet olup, bütün operatörler için hizmet ücretleri aşağı kısımdaki şekildedir;

Hasar 4.00 TL

Araç Detay 4.00 TL

Parça Detay4.00 TL

Tutanak4.00 TL

Trafik4.00 TL

Kasko4.00 TL

(Video) Sigorta Şişirmesi Yalanları | Bedelsiz Hasar Kaydı | Faydalı Bilgiler | Oto Bilgi

Mağdur4.00 TL

E-Devlet Üzerinden Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet kapısı üstünden çokca işlemi gerçekleştirebiliriz. E-Devlet sistemi hayatımıza girmeniz sonrasında çoğu işlem için kurumlara gitmemize gerek kalmamıştır. Bu işlem gerek üniversite kaydı olsun veya emeklilik sorgulamaları fark etmez. Sistem hasebiyle sadece birkaç dakikamızı ayırarak istediğimiz işlemi gerçekleştiriyoruz. İnternettenhasar kaydı sorgulama işlemi de E-Devlet kapısı üstünden yapabileceğimiz işlemlerden bir tanesidir. İnternettenaraç hasar kaydı sorgulama işlemini yapmak için E-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. Bunu yapmak için ise değişik yöntemler bulunuyor. İnternet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza veyahut E-Devlet şifresi E-Devlet kapısına girişte kullanılan yöntemlerdir. Kullanıcıların en fazla tercih ettikleri metotsa E-devlet şifresidir. E-Devlet şifresi bulunmayan kullanıcıların bu şifreyi bir PTT den alabilirler.

E Devlet şifresi ile araç hasar kaydı sorgulaması için her şeyden önce aşağı kısımda verilen linke tıklayınız.Karşınıza gelen ekranda Kimliğimi Şimdi Doğrula düğmesine tıklayabilirsiniz. Sonrasında gereken bilgileri girerek internetten hasar kaydı sorgulama işleminizi yapabilme imkanına sahipsiniz.

E-Devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Yapmak İçinTIKLAYINIZ!

Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulama gibi işlemlerin yanında bir de araç sorgulama işlemi bulunur. Araç sorgulama, araçla alakalı bilgilere web aracılığıyla ulaşılmasını sağlamaktadır. Bunu yapmak için yalnızca plaka yeterince olur. Araç sorgulama işleminde, taşıtınızın plakasını girerek aracın rengini, modelini, markasını, tescil birimini, belge tarihini, cinsini veyahut aracın çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Araç sorgulama işlemi hasebiyle bu bilgileri öğrenebildiğiniz gibi aracın üstüne bir trafik cezası olup olmadığını da görebilirsiniz. Buna ek olarak vergi borcu olup olmadığı da kişiye sunulmaktadır.

Plakadan Araç Sorgulama

Diğer sorgulama işlemleri gibi araç plaka sorgulama işlemleri de web aracılığıyla yapılabilir. Bunun sayesinde bir kuruma gitmeden evimizde araç plaka sorgulama işlemini yapabilme imkanına sahipsiniz. Araç plaka sorgulama işlemi hasebiyle aracınızla alakalı kontrolleri de yapabilirsiniz. Araç sorgulama işlemi internet üstünden yapılmış olduğu gibi SMS yolu ile de yapılabilir.

SMS yolu ile araç sorgulama işlemi yapmak isteyen kimseler, plakasını yazar 5664 numaralı ayrıca kısa mesaj gönderebilirler. Bunun nihayetinde istedikleri bilgiler telefonlarına gelecektir.

Plakadan araç sorgulamanın diğer bir yolu da e-devlet sistemi aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmektir. Bunu yapmak için bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-devlet parolanızı 2 TLücret karşılığında size en yakın olan PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Plakadan araç sorgulamak için bir e-devlet şifresi aldıktan sonrahttps://www.turkiye.gov.tr/ sitesi üstünden sisteme giriş yapmalısınız.

Tramer Poliçe Sorgulama

Bir araç almadan önce araç ile ilgili dikkat etmemiz gerekli olan bazı hususlar bulunur. Aracın bütün özelliklerini bilmeden ve araştırmadan araç satın almamalıyız. Bunu yapmak için öncesinde bazı sorgulamalar yapmalı ve bunların sonuçlarına göre aracı incelemeliyiz.

Tramer poliçe sorgulama vesilesiyle aracın tüm sigorta bilgilerine erişebiliriz. Diğer işlemler gibi tramer sorgulamayı da internet üzerindenSigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin web sitesinden gerçekleştirirsiniz. Bu siteye girmeniz sonrasında Sorgulamalar kısmından Trafik Poliçe Sorgulama seçeneğini seçin. Bundan sonra karşınıza 3 değişik sorgulama seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneklerden alelade birisini seçerek tramer sorgulama işlemini yapabilme imkanına sahipsiniz.

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Araç sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

(Video) 5664 BİLMENİZ GEREKENLER HASAR KAYIT SORGULAMA

FAQs

5664 Tramer sorgulama nasıl yapılır? ›

Hasar Geçmişi Sorgulama

Plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664'e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

Araç hasar kaydını nasıl öğreniriz? ›

Tramer sorgulama yapmak için yapmanız gereken tek şey sorgulamasını yapmak istediğiniz aracın plakasını büyük harflerle ve boşluk bırakmadan 5664'e SMS göndermeniz. Örneğin 34AB123 şeklinde yazdığınız plakayı 5664 göndermeniz aracın Tramer kaydının olup olmadığını size bildirir.

5664 ne kadar ücret alıyor? ›

Nedir? 5664 güvenli, kolay ve hızlı sigorta sorgulama yapılabilen bir mobil servis sistemidir. 5664 ile kaza, hasar, poliçe, tutanak, mağdur, değişen parça ve araç detay sorgulamaları hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Sorgulama ücreti tüm vergiler dahil 15 TL'dir.

Ücretsiz araç sorgulama nasıl yapılır? ›

İnternet üzerinden “Turkiye.gov.tr” adresinden E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra 'Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama' yazıp sistemin sizden istediği bilgileri girerek ücretsiz olarak tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Rakamsiz hasar kaydı ne demek? ›

Bedelsiz ağır hasar kaydı, rakamsız ağır hasar kaydı veya miktar yazmayan ağır hasar kaydı olarak da bilinmektedir. Bedelsiz ağır hasar kaydında, hasar bedeli sigorta tarafından karşılanmaktadır.

5664 ne yazılacak? ›

Trafik kazası mağdurunun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağı ve hasar dosya numarasını öğrenmek için: MAGDUR yazın bosluk bırakın, TC Kimlik No'sunu yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Hasar işlemlerinizi kolaylıkla izlemenizi sağlayan sigorta ve hasar dosya numara bilgisi cebinize gelsin.

E Devlet'ten hasar kaydı sorgulanır mı? ›

Sigorta Bilgi ve Gözetim MerkeziTrafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi) Bu hizmetten faydalanmak için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Tramer kaydı nereden sorgulanır? ›

TRAMER sorgusunu SMS ile yapmak için aracın öğrenmek istenilen detayının ve plakasının 5664'e kısa mesaj olarak yollanması gerekir. Sigorta Birliği ve Gözetim Merkezi tarafından kurulan 5664 SMS hattına yollanan mesajlar, tüm operatörler tarafından aynı şekilde fiyatlandırılır.

Araç hasar sorgulama plaka mı şase mi? ›

Eksper raporu olan kazalarda değişen parçaları PARÇA BOŞLUK PLAKA BOŞLUK HASAR TARİHİ yazıp 5664'e sms göndererek öğrenebilirsiniz. Aracın şasi numarası ile sorgulama yapmak için HASAR BOŞUK S BOŞLUK ŞAŞİ NUMARASI'nı yazıp 5664'e sms göndermeniz yeterli.

Hasar Kaydı sorgulama kaç TL 2022? ›

SMS İle Hasar Kaydı Sorgulama 2022

Hasar kaydı sorgulama, SMS ile de yapılabilir. Ancak SMS ile yapılan tramer kaydı sorgulama işleminin bedeli 19,90 TL'dir. Bu ücret her bir sorgulama işlemi için ayrı tahsil edilir ve bütün operatörler için aynıdır.

Araç kaç kez el değiştirdi? ›

Plakadan Aracın Kaç El Değiştirdiği Sorgulama

Bir aracın kaç el değiştirdiğini sorgulamak için “DETAY boşluk PLAKA” yazarak 5664'e SMS atmanız yeterli olacaktır.

E devlet üzerinden araç hasar sorgulama nasıl yapılır? ›

e-Devlet hesabınız ile giriş yapın (e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek edinebilirsiniz). Karşınıza Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama ekranı gelecek. Aracın plakasını girip, Sorgula butonuna tıklayın. Girdiğiniz plakaya sahip olan aracın bilgileri, resmi evraklarla birlikte karşınıza çıkacak.

Bedelsiz hasar kaydı nasıl öğrenilir? ›

Araçlar için KTT sorgulaması yapmak oldukça kolaydır. Bunun için telefonun mesaj kısmına KTT yazıp boşluk bırakıp plaka numarası yazılarak tüm operatörlerden 5664'e mesaj atılarak gerçekleştirilir. Bu şekilde sorgusu yapılan aracın bir kazaya karışıp karışmadığının kontrolü kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Trafik Kazada hasar kaydı hangi araca yazılır? ›

Hangi araca ne işlem yapılmışsa, hasar kaydı o aracın şase numarasına işlenir. Örneğin; “Kaza yaptım, suçlu bendim, bana 5 bin lira, karşı tarafa 10 bin lira hasar çıktı. Benim arabaya 15 bin lira hasar kaydı (tramer) işlenmiş.” Bu imkansız.

Aracın kaç sahibi olmuş? ›

İkinci el araç satın almayı niyet eden vatandaşların satın alacakları aracın kendilerinden önce kaç kez el değiştirdiğini SMS ile öğrenmeleri mümkün. Bunun için Detay boşluk plakayı yazıp 5664'e mesaj atmanız yeterli.

2000 TL hasar kaydı aracın değerini ne kadar düşürür? ›

Hasar miktarı 4.001,00TL – 12.000,00TL arası ise araç değer kaybı 8.550,00TL olacaktır. Hasar miktarı 2.001,00TL – 4.000,00TL arası ise araç değer kaybı 4.275,00 TL olacaktır. Hasar miktarı 0,00TL – 2.000,00TL arası ise araç değer kaybı 0 – 2.000 TL (Hasar Miktarı Kadar) olacaktır.

Aracın perte çıkması iyi midir? ›

Pert kaydı, bir aracın kullanılamaz duruma gelmesini ve %70'den fazla hasar almasını ifade eder. Ancak ağır hasar kaydı, aracın arıza durumunun %70'in altında olduğunu gösterir. Ağır hasar kaydı bulunan bir araç, yalnızca maddi zararları karşılandığında yeniden kullanılabilir hale gelebilir.

Şişirilmiş ağır hasar kaydı ne demek? ›

Bu durum, aracın normalde "pert", "ağır hasarlı" ya da miktarında belirtildiği kadar hasarının olmadığını ancak sigorta şirketinden para almak için bu şekilde kayıt tutulduğu anlamına geliyor.

Tramer kaydı vardır ne demek? ›

Birçok kullanıcı “Tramer nedir” diye merak ediyor. Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması ve araçların tüm sigorta bilgilerini yer aldığı bir veri deposunu ifade ediyor. Bu sistem üzerinden satın almak istenilen araç hakkında sorgulama yapılarak tüm sigorta işlemlerine ulaşılabiliyor.

Araç detay sorgulama ne demek? ›

Araç Detay Sorgulama Servisi Nedir? Aracın markası, modeli, trafiğe çıkış tarihi, kaskolu ve kaskosuz dönemi, yürürlükte kaskosu olup olmadığı, plaka veya araç türü değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, son sahiplik süresi bilgilerini öğrenebileceğiniz bir servistir.

Arabanın kaçıncı sahibi olduğu nasıl anlaşılır? ›

SMS yöntemini kullanarak doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. 5664 numarasına detay yazdıktan sonra boşluk bırakarak bilgi edinmek istediğiniz aracın plakasını girmeniz gerekiyor. Çok kısa süre içerisinde mesajınıza dönüş yapılarak aracın kaç el değiştirdiği ve diğer bütün bilgiler tarafınıza iletilecektir.

Tramer kaydı ne zaman işlenir? ›

Sigorta şirketleri bir araç için sizlere ödeme veya onarım gibi bir harcama yaptığında aynı zamanda bu tutar hasar kaydı olarak araca işlenmektedir. Eğer aracın yalnızca tutanakta adı geçiyorsa, masrafları elden karşılanarak onarıldı ise tutarsız belirtilmeden hasar kaydı işlenir.

Kazada kim suçlu sorgulama? ›

Sigortalılar kusur oranlarını, http://www.sbm.org.tr adresindeki "Hizmetler" Menüsü altında "Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz " adımından öğrenebilirler.

Hasar kaydı nasıl alınır? ›

Bunun için de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Hasar kaydı sorgulama, trafik primi sorgulama, hasar bilgi düzeltme, ferdi kaza poliçe sorgulama, tramer sorgulama ve benzeri sorgulama işlemlerini de yine aynı şekilde bu sistem üzerinden halletmeniz mümkündür.

Tramer ve hasar kaydı aynı mı? ›

Hasar kaydı; ikinci el bir aracın kullanıldığı dönem içerisinde kaza sonrası ufak çaplı tamir, değişen parça ve boya gibi işlemlerini içerir. Bu bilgiler, devlete bağlı olan ve kısaca Tramer denilen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sisteminde kayıt altına alınır.

Araç kazaya karışmış mı? ›

KAZA yazıp boşluk bırakarak, araç plakasını yazın, 5664'e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Kazaya karışan araçların kusur oranları cep telefonunuza gelmektedir. Trafik veya araç kasko poliçesinin yürürlükte ve geçerli olup olmadığını 5664 kısa mesaj hattı vasıtasıyla öğrenme imkanına sahipsiniz.

Tramerde neler çıkar? ›

TRAMER üzerinden yapılan araç trafik sigortası sorgulama sonucunda kullanıcılara sunulan veriler şu şekildedir:
 • Araç trafik poliçesi.
 • Araç hasar kaydı
 • Araçta parça değişimi.
 • Araca dair detaylı bilgiler.
 • Kaza tutanakları
 • Mağdur bilgisi.

PTT araç km sorgulama kaç TL? ›

Kilometre Sorgulama servisinin hizmet bedeli 6 TL'dir.

Şase no ile neler öğrenilir? ›

Trafiğe çıkan her araç için zorunlu olan şasi numarası, aracın hangi yıl hangi ülkede üretildiğini, üretim yılını, araç kasa ve motor tipini, aracın üretildiği fabrikayı ve o fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğunu gösterir. Her ne kadar “numara” olarak tanımlansa da 17 hane içinde bazı harfler de bulunur.

Ktt çarpma ne anlama gelir? ›

KTT Çarpma Nedir? “Kaza Tespit Tutanağı” ifadesinin kısaltılmış hali olarak kullanılan KTT, araç alım ve satım işlemlerinde oldukça önemli bir yer tutar. KTT, trafikte ilerleyen küçük boyutlu bir aracın hafif darbeler alması sonucunda tutulan ve sisteme girişi yapılan tutanak türüdür.

Cam değişimi hasar kaydına girer mi? ›

hiçbir şey olmaz tramer konusunda için rahat olsun.

Ağır hasarlı araç alınır mı? ›

Her ne kadar tamir edilip güvenli bir duruma getirilse de, güvenilmeyen araç türleridir. Ağır hasar kaydı olan araçlar kişiler tarafından tercih edilmiyor ve satın alınmıyor. Ağır hasar kayıtlarında yer alan arabaların fiyatları her zaman diğer araçlara göre daha düşüktür.

Hasar kaydı olan araç alınır mı? ›

Oto ekspertizlerinin verdiği rapor doğrultusunda güvenle hasar kaydı olan arabayı satın alabilirsiniz. Çünkü arabanın hemen her şeyi kontrol edilerek size rapor edilir. Zaten ekspertiz raporunda bir arabanın kullanılabilir onayı alamaması demek o arabanın hurda olduğu anlamına gelir.

Plakadan hangi bilgilere ulaşılır? ›

Plaka sorgulama işlemi sayesinde aracın, rengi, modeli, çalıntı olup olmadığı, belge tarihi gibi bilgilere ulaşılabilir.

Aracın ilk sahibi olduğu nasıl anlaşılır? ›

Aracın ruhsatında Tescil tarihi var. Bide İlk tescil tarihi var. Örneğin İlk tescil tarihi 01.01.2006 olsun eğer Tescil tarihi bu tarihten sonraysa yani 06.05.2007 ise araç bu tarihte satış görmüştür. Burdan kolaylıkla uğraşmadan anlarsınız.

Özel plaka almak için ne yapmalı? ›

Sıfır Araç İçin Özel Plaka Noterden Nasıl Alınır 2022

Sıfır araç alırken öncelikle Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla plakanın boşta olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Sorgulamanın ardından plakayı rezerve ederek tutarı ödemelisiniz. Ardından makbuzla notere giderek plakanın değişeceğini beyan edersiniz.

Tramer numarası nedir? ›

Tramer belge no, Trafik Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından verilen belge numarasıdır. Tramer belge numarası TC kimlik numarasına benzetilir. Bu numaralara belge no denir, yalnızca size özel hazırlanan bir numaradır.

Bir araçta hasar kaydı varsa ne olur? ›

Hasar kayıtları aracın ufak çaplı kaza ve tamir işlemlerini içeren bir kayıttır. Bu hasarlar, hasar geçmişinde hasar kaydı olarak görünür ancak tam hasar almamış yani pert olmamış aracın parçası zarar görmüş ve değiştirilmiş ise hasar kaydında görünmek durumundadır.

Araçta ağır hasar kaydı olursa ne olur? ›

Ağır hasarlı bir aracın tamamıyla kullanılamaz duruma gelmesi hâlinde ve tamiri rayiç bedelini aşacak kadar büyük masraflar gerektirmesi durumunda ise pert kaydı alınır. Bir araç, %70 oranında hasarlı durumdaysa ve %70'i de aşan seviyelerde hasarlı bulunursa pert araç olarak nitelendirilir.

Hasar kaydında tutar neden yazmaz? ›

Tutar yazmıyorsa sizin sigortanız karşı tarafın masrafını ödemiş demektir. Yani sizin aracınız için bir durum yok.

Arabayı duvara çarptım sigorta öder mi? ›

Aracın bir bariyere ya da duvara çarpması gibi durumlar sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte kasko kapsamındadır. Tek taraflı kazalarda sürücü trafik polisi çağırarak tutanak tutulmasını sağlamalıdır.

Bir aracın hasar kaydı nasıl silinir? ›

Araç Hasar Kaydı Nasıl Silinir?
 1. SBM'nin ilgili itiraz sayfasına girin.
 2. Cep telefonu numaranızı, aracın plakasını ve şase numarasını girin.
 3. Silinmesini talep ettiğiniz hasar tarihini belirtin.
 4. Açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açık bir şekilde yazın.

Kazada 100 kusurlu sigorta hasarı karşılar mı? ›

Kusurlu siz olsanız bile kasko sizin aracınızın hasarını karşılayacaktır. Karşı tarafta oluşan hasar ise trafik sigortası aracılığı ile karşılanır.

Ücretsiz araç hasar kaydı nasıl sorgulanır? ›

Hasar Geçmişi Sorgulama

Plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664'e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

5664 ne kadar ücret alıyor? ›

Nedir? 5664 güvenli, kolay ve hızlı sigorta sorgulama yapılabilen bir mobil servis sistemidir. 5664 ile kaza, hasar, poliçe, tutanak, mağdur, değişen parça ve araç detay sorgulamaları hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Sorgulama ücreti tüm vergiler dahil 15 TL'dir.

5664 den neler sorgulanır? ›

Turkcell, Avea, Vodafone ile anlasmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını Turkcell, Avea, Vodafone “5664”e mesaj atarak sorgulayabilirler. 5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir.

E-devlet üzerinden araç hasar sorgulama nasıl yapılır? ›

e-Devlet hesabınız ile giriş yapın (e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek edinebilirsiniz). Karşınıza Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama ekranı gelecek. Aracın plakasını girip, Sorgula butonuna tıklayın. Girdiğiniz plakaya sahip olan aracın bilgileri, resmi evraklarla birlikte karşınıza çıkacak.

Tramer ve hasar kaydı aynı mı? ›

Hasar kaydı; ikinci el bir aracın kullanıldığı dönem içerisinde kaza sonrası ufak çaplı tamir, değişen parça ve boya gibi işlemlerini içerir. Bu bilgiler, devlete bağlı olan ve kısaca Tramer denilen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sisteminde kayıt altına alınır.

Bir aracın pert olup olmadığı nasıl anlaşılır? ›

Pert kaydı olan aracı iki şekilde öğrenebiliriz. Bunlardan bir tanesi sigorta şirketleri aracılığı ile şase numarası bilgileri verilerek. Bir diğer öğrenme olanağımız ise 5664 e mesaj atarak öğrenebiliriz. 5664 e atlın mesajlarda pert kaydı vardır diye yazmaz.

Tramer sonucu ne zaman belli olur? ›

Kaza tespit tutanağı TRAMER sistemine yüklendikten sonra, trafik kazası ekspertiz raporu 3 iş günü içinde çıkar.

Tramer kaydı vardır ne demek? ›

Birçok kullanıcı “Tramer nedir” diye merak ediyor. Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması ve araçların tüm sigorta bilgilerini yer aldığı bir veri deposunu ifade ediyor. Bu sistem üzerinden satın almak istenilen araç hakkında sorgulama yapılarak tüm sigorta işlemlerine ulaşılabiliyor.

Tramer sonucunu nereden öğrenebilirim? ›

Tutanağınızın durumunu http://www.sbm.org.tr adresindeki "Hizmetler" Menüsü altında "Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz" adımından öğrenebilirsiniz.

Araç detay sorgulama ne demek? ›

Araç Detay Sorgulama Servisi Nedir? Aracın markası, modeli, trafiğe çıkış tarihi, kaskolu ve kaskosuz dönemi, yürürlükte kaskosu olup olmadığı, plaka veya araç türü değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, son sahiplik süresi bilgilerini öğrenebileceğiniz bir servistir.

10.000 TL hasar kaydı aracın değerini ne kadar düşürür? ›

Bir kaza sonucu aracın çok sayıda bölgesinden ağır olarak hasar alması ile araçlara ağır hasar kaydı yapılır. 10000 tl hasar kaydı aracın değerini ne kadar düşürür? Hasar miktarı 4.001,00TL – 12.000,00TL arası ise araç değer kaybı 8.550,00TL olacaktır.

Aracın perte çıkması iyi mıdır? ›

Pert kaydı, bir aracın kullanılamaz duruma gelmesini ve %70'den fazla hasar almasını ifade eder. Ancak ağır hasar kaydı, aracın arıza durumunun %70'in altında olduğunu gösterir. Ağır hasar kaydı bulunan bir araç, yalnızca maddi zararları karşılandığında yeniden kullanılabilir hale gelebilir.

Hasar kaydı çok önemli mi? ›

Tramer sorgulaması sayesinde araç hakkındaki sigorta bilgilerine ulaşmak mümkündür. Ancak bazı araçlarda ufak tefek hasarlar söz konusu olduğundan olay sigortaya bildirilmediğinden bu konuda bilgi sahibi olmak zorlaşmaktadır. Ancak başından büyük hasar geçmiş araçların olayı saklama şansı bulunmamaktadır.

2 hava yastığı patlayan araç pert olur mu? ›

Hava Yastığı Açılan Araç Pert Olur mu? Bir aracın pert sayılabilmesi için yalnızca hava yastıklarının patlamış olması yeterli bir kriter olarak kabul edilmiyor.

Bir aracın hasar kaydı nasıl silinir? ›

Araç Hasar Kaydı Nasıl Silinir?
 1. SBM'nin ilgili itiraz sayfasına girin.
 2. Cep telefonu numaranızı, aracın plakasını ve şase numarasını girin.
 3. Silinmesini talep ettiğiniz hasar tarihini belirtin.
 4. Açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açık bir şekilde yazın.

Ağır hasarlı araç alınır mı? ›

Her ne kadar tamir edilip güvenli bir duruma getirilse de, güvenilmeyen araç türleridir. Ağır hasar kaydı olan araçlar kişiler tarafından tercih edilmiyor ve satın alınmıyor. Ağır hasar kayıtlarında yer alan arabaların fiyatları her zaman diğer araçlara göre daha düşüktür.

Kazada 100 kusurlu sigorta hasarı karşılar mı? ›

Kusurlu siz olsanız bile kasko sizin aracınızın hasarını karşılayacaktır. Karşı tarafta oluşan hasar ise trafik sigortası aracılığı ile karşılanır.

Kusur oranı 100 ne demek? ›

%0 kusur, sizin kazada kusursuz, karşı tarafın ise tamamen kusurlu olduğu anlamına gelir. %50 kusur, her iki sürücünün de aynı oranda kusurlu olması durumudur. %100 kusur; sizin kazada tamamen kusurlu olduğunuz anlamına gelir. Karşı taraf tamamen kusursuzdur.

Yandan vuran araç suçlu mudur? ›

Fakat şunu da eklemekte fayda var ki, ülkemizde pratikte gözlemlenen uygulamaların çok büyük çoğunluğunda arkadan ve yandan çarpan araçlar kusurlu sayılıyor. O nedenle trafikte takip mesafesini doğru ve güvenli biçimde ayarlamak ve her zaman yol kontrolünü sağlam bir şekilde yapmak sizin yararınıza olacaktır.

Videos

1. ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA 2022 (ÜCRETSİZ) / ARAÇ TRAMER SORGULAMA - E-DEVLET HASAR KAYDI SORGULAMA
(Oto World)
2. Hasar Kaydı Sorgulama / Tramer Kaydı Ne Demek? / 2.El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 1
(Mehtapistan)
3. Araç Hasar Kaydı Sorgulama'da büyük oyun!!! 5664 sorgulama nelere dikkat etmeliyiz...
(OTO DOKTOR EKSPERTİZ)
4. EDEVLET ÜZERİNDEN ARAÇ, HASAR, MUAYENE, CEZA, HGS BİLGİLERİ SORGULAMA NASIL YAPILIR? (11.12.2020)
(Modern Arzuhalci)
5. PTT Üzerinden Hasar ve KM Sorgulama Nasıl Yapılır? Araç Tramer Sorgulama? #PTTHasar #Tramer
(Nasıl Oluyor?)
6. 5664 DE 7 TL VERMEDEN ARACIN HASARINI HASAR KAYDINI ÜCRETSİZ NASIL SORGULARIZ?
(orhan ünal)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Corie Satterfield

Last Updated: 12/26/2022

Views: 5972

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Corie Satterfield

Birthday: 1992-08-19

Address: 850 Benjamin Bridge, Dickinsonchester, CO 68572-0542

Phone: +26813599986666

Job: Sales Manager

Hobby: Table tennis, Soapmaking, Flower arranging, amateur radio, Rock climbing, scrapbook, Horseback riding

Introduction: My name is Corie Satterfield, I am a fancy, perfect, spotless, quaint, fantastic, funny, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.